Blog

دستگاه اکسترودر پرفشار MPT

ماشین آلات اکستروژن MPT دستگاه هایی توانمند و قدرتمند برای تولید محصول اکسترود در فشارهای بسیار بالا در طیف بسیار گسترده از صنایع مختلف اعم از خوراک آبزیان و حیوانات خانگی، صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع غذایی وتبدیلی و .. است. عملکرد موفق اکسترودر MPT بیش از هر چیزی مرهون دانش سطح بالای به کار برده شده در طراحی و ساخت این دستگاه اکسترودر استثنایی است. در این جا تلاش شده تا در رابطه با جزییات فنی این ماشین های اکسترود ساز توضیحات بیشتری آورده شود.
اساس عملکرد اکسترودرهای پرفشار MPT، مکانیزم افزایش فشار جریان پیش رو-پس رو است که به عنوان یک مکانیزم توانمند برای تامین فشارهای بسیار بالا شناخته شده است.

دستگاه اکسترودر MPT | طراحی و ساخت اکسترودرهای پرفشار قدرتمند
دستگاه اکسترودر/پرس پلت

مقایسه اکسترودر و پرس پلت

نگاهی عمیق به تفاوت پلت و اکسترود

اگرچه دستگاه اکسترودر و پرس پلت هر دو ماشین هایی هستند که برای تولید محصولات گرانوله استفاده می شوند، اما بین محصول تولیدی و تکنولوژی این دو ماشین تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. برای توضیح بیشتر اساس عملکرد اکسترودر مکانیزم برش (Shear) است در حالی که عملکرد پرس پلت مبتنی بر فشار عمودی (Compression) است. به طور معمول با تمایل محصول ورودی به ماشین به خواص ترد، محصول خروجی اکسترودر و پرس پلت شبیه به همدیگر می شوند و با نرم تر شدن محصول ورودی، اختلاف خواص مواد خروجی این دو ماشین تفاوت پیدا می کند. بهره مندی از مکانیز برش در اکسترودر مزایای بسیاری دارد که پرس پلت ها از دستیابی به آن ناتوان اند. برای توضیح بیشتر باید گفت که برای تولید برخی محصولات تنها می توان از دستگاه اکسترودر (سری پرفشار) استفاده کرد. برخی از رایج انواع این محصولات عبارت اند از: خوراک آبزیان (نوع شناور)، انواع اسنک ها (غلات حجیم شده)، کاتالیست ها و غذای خشک حیوانات مانند سگ و گربه. برای توضیح دقیق تر، اکسترودر قادر به تولید محصولاتی با هندسه پیچیده و حجیم شده است و در سوی دیگر پرس پلت امکان تولید محصولات بسیار متراکم با مصرف انرژی کم فراهم می کند.

دستگاه اکسترودر تولید خوراک ماهی قزل آلا

تکنولوژی اکسترودر ما برای خوراک آبزیان

اکسترودر MPT برای تولید غذای ماهی شناور

تولید خوراک آبزیان شناور همواره یکی از چالش برانگیزترین مباحث در صنعت تولید غذای ماهی و میگو بوده است. نخستین طراحی های اکسترودرهای پرفشار MPT، ماشین آلات اکستروژن اختصاصی برای تولید غذای ماهیان شناور (Floating Fish Feed) بود. اگرچه با گسترش تکنولوژی اکسترودرهای ما به مرور زمان، کاربردهای ماشین های اکستروژن MPT به صنایع دیگر مانند صنایع دارویی و شیمیایی و یا صنایع غذایی و تبدیلی گسترش پیدا کرد، اما می توان گفت که یکی از گسترده ترین کاربردهای این اکسترودرهای قدرتمند هنوز هم تولید غذای ماهیان شناور است. تکنولوژی اکسترودر غذای ماهی MPT به نحوی توسعه یافته است تا یکی از کامل ترین عملیات های پخت در صنعت خوراک آبزیان برای فرآوری پروتئین های غذای ماهی و میگو را فراهم کنند. ویژگی های اکسترودرهای MPT باعث شده تا این ماشین آلات بسیار مورد توجه پرورش دهندگان آبزیان قرار گیرند. این استقبال احتمالاً بیش از هر چیزی مرهون تکنولوژی تعادل جریان پیش رو-پس رو اکسترودرهای MPT بوده که باعث شده تا این ماشین های اکستروژن تبدیل به تجهیزاتی پایدار، مستحکم و انعطاف پذیر شوند که در سخت ترین شرایط کاری با امکانات محدود عملکرد موفق خود را حفظ کرده اند.

طراحی و ساخت اکسترودر پرفشار MPT

طراحی سیستم اکستروژن MPT

مروری بر طراحی اکسترودرهای پرتوان ما

طراحی اکسترودرهای پرفشار MPT مبتنی بر کارهای دکتر محمدرضا محمدی (دکترای مهندسی مکانیک) است. این اکسترودرها برای دستیابی به فشارهای کاری بسیار بالا طراحی شده اند. اساس عملکرد این اکسترودرها به دو دلیل با انواع رایج متفاوت است. اولین مورد، امکان برقرار تعادل به صورت خودکار بین دو جریان مواد متفاوت پیش رو و پس رو است که باعث افزایش کیفیت محصول و عملکرد پایدار آن برای طیف گسترده از محصولات به خصوص انواع که نیاز به فرآوری دارند، شده است. مورد دوم، امکان مدیریت کامل فشار اکستروژن در حین کار است که امکان تسلط کامل اپراتور بر عملیات اکستروژن را فراهم کرده است. این کنترل فشار توانمند در کنار روش رایج کنترل دما قرار گرفته و باعث شده تا روش ترکیبی مدیریت همزمان فشار-دما در اکسترودرهای MPT فراهم شود که قابلیت های کنترل اکسترودرهای MPT را حتی در گرادیان های فشار بالا نیز به خوبی فراهم کرده است. تعادل خودکار جریان جرم پیش رو-پس رو در کنار سیستم استثنایی کنترل فشار-دما اکسترودرهای MPT باعث شده تا این ماشین های اکستروژن تبدیل به تجهیزاتی استثنایی برای تولید دشوارترین محصولاتی شوند که بسیاری دیگر از انواع اکسترودرها از انجام آن ناتوان اند.

طراحی و ساخت دستگاه اکسترود

تاریخچه اکسترودر MPT

مروری بر تاریخچه تولید اکسترودرهای ما

نخستین طراحی اکسترودرهای MPT مبتنی بر مکانیزم فشار (Compression Extrusion) بود. اما خیلی زود، مجموعه ما تصمیم گرفت تا تولید این نوع اکسترودرها را متوقف کرده و با تغییر گسترده در خط طراحی ها، مجموعه ای از دستگاه اکستروژن پرفشار مبتنی بر مکانیزم برش (Screw Extrusion) ارائه کرد. اولین سری از این اکسترودرهای پرفشار MPT برای تولید غذای شناور ماهیان ارائه شد. اولین مدل از این نسل را می توان اولین نمونه از اکسترودر پرفشار MPT-E60 دانست. این دستگاه اکسترود هنوز هم به خاطر محدوده ظرفیتی پرکاربرد و سهولت در کار، پرفروش ترین دستگاه از میان مدل های مختلف ماشین های اکستروژن MPT است. با گذشت زمان، طراحان ما نقشه های اکسترودر MPT را گسترش دادند و امکانات متنوعی به این ماشین آلات توانمند اضافه کردند که کار با این تجهیزات را تسهیل کرد. در جدیدترین طراحی اکسترودر MPT، امکان جدیدی برای کنترل گرادیان فشار اکستروژن در حین کار دستگاه در فشارهای بالا را ارائه کرده اند که باعث شده تا قابلیت اختصاصی به این ماشین آلات قدرتمند اضافه شود که امکان کنترل کیفیت محصولات برای اپراتور فراهم کرده است.

کاربردهای دستگاه اکسترودر پرفشار MPT

کاربردهای روش اکسترودر

بررسی کاربردهای اکسترودر MPT در صنایع

احتمالاً روش اکستروژن شناخته شده ترین شیوه تولید گرانول در صنعت است. در یک نگاه کلی اکستروژن را می توان از نظر هدف به دو دسته تقسیم کرد. یکی اکستروژن به منظور تولید اشکال پیچیده و دیگری اکستروژن به منظور فرآوری محصول نهایی است. دستگاه اکسترودر به وفور در صنایع دارویی و شیمیایی برای تولید هندسه های پیچیده مانند کاتالیست ها، محصولات پلیمری و گرانول های دارویی استفاده می شود. در مقابل، در صنایع غذایی هدف از استفاده اکسترودر،فرآوری محصول با استفاده مکانیزم Extrusion-Cooking است. در این میان در صنایع بسیاری، از دستگاه های اکسترودر با تلفیقی از هر دو هدف شکل دهی و فرآوری استفاده می شود. برای مثال می توان از صنایعی مانند تولید غذای خشک حیوانات خانگی و خوراک آبزیان پرورشی نام برد. با توجه به هدف اکسترودر و ویژگی های فیزیکی محصول، طراحی های متفاوت برای اکسترودر ها ارائه شده است که به طور معمول به سه سری کم فشار، فشار میانه و پرفشار تقسیم می شوند. در این میان اکسترودرهای پرفشار پیچیده ترین طراحی ها دارند و معمولاً به منظور فرآوری استفاده می شوند.

تولید اکسترودر، پرس پلت، اکسپندر و ..

تنوع تولیدات ما

از اکسترودر پرفشار تا پرس پلت

تولیدات ما مجموعه ای گسترده از ماشین آلات صنعتی در شاخه های مختلف اعم از تولید خوراک دام، طیور و آبزیان، صنایع غذایی و تبدیلی، صنایع دارویی و شیمیایی است. تمرکز تولیدات ما طی چند سال اخیر بر روی ماشین آلات گرانول ساز (پلت و اکسترود) و خط تولید این محصولات بوده است. تولیدات ما در کنار دستگاه پرس پلت و اکسترودر های MPT مجموعه ای ماشین آلات جانبی تخصصی دیگر شامل فن سانتریفوژ، سایکلون، خشک کن، کانوایر، سورتینگ، کوره، اواپراتور و چند نوع ماشین آلات دیگر را در بر گرفته. مجموعه ماشین آلات تولیدی ما در هماهنگی کامل با دستگاه اکسترودر و پرس پلت ما طراحی و ساخته شده و به همین خاطر بالاترین راندمان ممکن را به مشتریان ارائه می کنند. احتمال بتوان به راحتی گفت که اکستروژن و پلتایزینگ دو سر یک طیف از ماشین آلاتی هستند که عملیات حجیم سازی و متراکم سازی را انجام می دهند. بنابراین، مجموعه ی ما با تسلط بر این دو تکنولوژی اکستروژن و پلتایزینگ، بر گستره ی وسیعی از ماشین آلات احاطه پیدا کرده است. این ماشین آلات تجهیزاتی استثنایی هستند که برای یک عمر کار طراحی و ساخته شده اند.

ارتباط با ماشین سازی

info@isfahan-extruder.ir

اصفهان, منطقه صنعتی دولت آباد

031-45837429

09130677702 - 03


Powered by MPT Technology - Extruder Group